Keď sa snažíte s partnerkou otehotnieť, zdravie vašich spermií by malo byť jednou z hlavných priorít. Bez dostatočného množstva kvalitných spermií sa vám totiž otehotnieť nepodarí. Za predpokladu, že sú vaše problémy s otehotnením spôsobené neplodnosťou muža, môžete podniknúť týchto 5 krokov na zlepšenie kvality a počtu spermií.
Obsah článku
Otestujte vašu plodnosť
Ak sa vám s partnerkou nedarí počať dieťa, vaším prvým krokom by malo byť dôkladné otestovanie plodnosti oboch z vás. V prípade mužov je väčšinou prvým krokom testovania spermiogram, ktorý je spravidla vykonávaný lekárom po odobratí vzorky ejakulátu. Počet spermií v ejakuláte si môžete otestovať aj pomocou domáceho testu plodnosti mužov a získať tak informácie o vašej plodnosti aj bez návštevy lekára.
Testy sú naozaj dôležité a mali by ste nimi začať. Bez toho, aby ste vedeli, čo nie je v poriadku, nebudete schopní nájsť riešenie vášho problému a nebudete tak môcť ani začať pracovať na liečbe neplodnosti. Spermiogram vám napovie, či sú vaše problémy s počatím spôsobené mužom. Či môže byť neplodná partnerka môžete otestovať pomocou domáceho testu plodnosti pre ženy.
1. Vyhýbajte sa situáciám, ktoré znižujú počet spermií
Nízky počet spermií môže byť spôsobený naozaj mnohými príčinami. Dobrou správou je, že väčšinu z týchto príčin môžete aktívne ovplyvňovať a zvrátiť tak ich dopad na vašu plodnosť a počet spermií.
Medzi najčastejšie príčiny nízkeho počtu spermií patrí:
- Elektromagnetické žiarenie podľa výsledkov výskumov negatívne vplýva na kvalitu a počet spermií. Zdrojmi takéhoto žiarenia môžu byť napríklad mobilné telefóny či počítače pripojené na bezdrôtovú sieť.
- Nadmerné zahrievanie semenníkov spôsobuje poruchy tvorby spermií a môže značne ovplyvniť počet spermií. Vyhýbajte sa noseniu tesného oblečenia, sedeniu na vyhrievaných sedadlách či nadmernej cyklistike. Tejto problematike som venoval samostatný článok.
- Častá konzumácia sóje. Sója a potraviny z nej vyrobené obsahujú fytohormóny, ktoré sa v tele správajú ako estrogén a môžu spôsobovať hormonálnu nerovnováhu.
- Fajčenie poškodzuje spermie a môže aj znižovať ich počet. Fajčiari môžu našťastie negatívny dopad škodlivých látok z cigariet vo väčšine prípadov zvrátiť tým, že prestanú fajčiť.
- Konzumácia alkoholu je pre spermie škodlivá. Alkohol bol vo výskumoch spojený so zníženým počtom zdravých spermií v ejakuláte.
- Pesticídy a hormóny v strave majú veľmi negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, čím narušujú normálne fungovanie jednotlivých častí rozmnožovacej sústavy.
- Plasty prichádzajúce do kontaktu s jedlom a nápojmi taktiež vplývajú na hormonálnu rovnováhu.
- Stres a iné psychické problémy. Aj psychika môže výrazne ovplyvniť počet a kvalitu spermií. Stres môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu.
Keď sa budete týmto škodlivým vplyvom vyhýbať, bude to pre kvalitu a počet vašich spermií iba dobré. Ak chcete vedieť, čo všetko môže spôsobovať poruchy plodnosti u mužov, prečítajte si viac o príčinách mužskej neplodnosti.
2. Zdravo sa stravujte
Strava je pre plodnosť veľmi dôležitá. Zdravie spermií úzko súvisí s celkovým zdravím organizmu. Existujú konkrétne zložky stravy, ktoré priaznivo vplývajú na plodnosť a mali by byť zaradené do vášho jedálnička.
Pre kvalitu a zdravie spermií sú dôležité okrem iného aj tieto súčasti stravy:
- Minerály ako selén, zinok či horčík. Selén je potrebný na správnu tvorbu spermií. Zinok je pre plodnosť taktiež veľmi dôležitý, pretože ovplyvňuje kvalitu spermií. Horčík podporuje cirkuláciu krvi, ako aj tvorbu spermií a semena.
- Vitamíny ako A, C, D či E. Vitamíny pôsobia ako antioxidanty a prispievajú k celkovému zdraviu organizmu. Antioxidanty pomáhajú chrániť spermie pred nežiaducim vplyvom voľných radikálov. Viaceré z týchto vitamínov podporujú imunitu, ktorá je taktiež pre plodnosť dôležitá. Vitamíny C a E zlepšujú kvalitu a pohyblivosť spermií.
- Koenzým Q10 je potrebný na tvorbu energie v bunkách a taktiež pôsobí ako veľmi účinný antioxidant, podobne ako vyššie uvedené vitamíny. Mám osobné skúsenosti s týmto produktom a bol som spokojný.
- L-Karnitín je potrebný na správne fungovanie spermií. Zároveň podľa výsledkov výskumov priamo ovplyvňuje aj ich počet.
- Vitamíny skupiny B, konkrétne B9 a B12. Vitamín B9 je známy aj ako kyselina listová a priaznivo pôsobí na zdravie spermií. Vitamín B12 pomáha zvyšovať počet spermií.
Tieto látky môžete konzumovať vo forme potravinových doplnkov, no ideálne bude, keď budete vyhľadávať potraviny, ktoré ich obsahujú, a prijímať ich tak priamo ako súčasť stravy.
Aj samotná zdravá strava má veľký vplyv na plodnosť, pretože ovplyvňuje vaše zdravie a hlavne telesnú hmotnosť. Vysoká telesná hmotnosť môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu a negatívne ovplyvňovať kvalitu a počet spermií. Jedzte zdravo a prejaví sa to nie len na vašej plodnosti, ale aj celkovom zdraví vášho organizmu.
3. Dbajte na udržiavanie hormonálnej rovnováhy
Určite ste si už všimli, že som pri viacerých bodoch hovoril o hormonálnej rovnováhe. Tá je totiž pre správne fungovanie rozmnožovacej sústavy veľmi dôležitá. Hormonálna nerovnováha môže negatívne ovplyvniť počet a kvalitu spermií.
Z viacerých zdrojov sa do organizmu môžu dostávať látky, ktoré sa správajú rovnako, ako prirodzené hormóny, čím narušujú rovnováhu hormónov v tele. Tieto látky sa označujú ako xenohormóny a do tela sa dostávajú napríklad:
- zo sóje a jedál z nej vyrobených,
- z pesticídov, herbicídov a ďalších chemikálií používaných v poľnohospodárstve,
- z hormónov, ktoré sú pridávané do živočíšnych produktov,
- z plastových látok, ktoré dochádzajú do kontaktu s jedlom a nápojmi.
Vyhýbajte sa zdrojom xenohormónov a udržiavajte vaše hormóny v rovnováhe. Zvýšená hladina xenohormónov v tele môže spôsobiť nedostatok testosterónu, ktorý má významný vplyv na kvalitu a počet spermií, ako aj mužský sexuálny život.
4. Zlepšite váš životný štýl a žite aktívne
Telesnú hmotnosť môžete ovplyvňovať aj aktívnym životným štýlom. Cvičte a hýbte sa. Jednak sa vám môže podariť schudnúť, no zároveň budete podporovať cirkuláciu krvi v organizme a budete zlepšovať vašu kondíciu.
Okrem toho by ste mali čo najviac obmedziť konzumáciu alkoholu, prestať fajčiť a o drogách ani nehovorím. Tieto zlozvyky môžu negatívne vplývať na zdravie spermií, ako aj na celkový stav organizmu.
Myslite aj na psychické zdravie a snažte sa vyhýbať stresu. Stres dokáže ovplyvniť veľké množstvo funkcií organizmu, vrátane tej sexuálnej. Konkrétne môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu a poruchy erekcie či ejakulácie.
Dajte si pozor na prehrievanie semenníkov, ktoré môže negatívne vplývať na tvorbu spermií a ich kvalitu. Prečítajte si viac o vplyve teploty na spermie a zistite, akým situáciám a aktivitám by ste sa mali vyhýbať.
5. Vyskúšajte podporu byliniek
Priaznivý vplyv na zdravie spermií a mužskú plodnosť majú aj bylinky, ktoré sa stali súčasťou veľkého množstva potravinových doplnkov na podporu plodnosti. Môžete ich užívať ako súčasť týchto doplnkov stravy, alebo ich môžete konzumovať aj priamo.
Táto téma je obsiahla a dôležitá, kvôli čomu som sa jej rozhodol venovať samostatný článok. Prečítajte si viac o bylinkách na podporu mužskej plodnosti a zistite, ktoré bylinky vám môžu vo vašej situácií pomôcť.
Neplodnosť môže byť spôsobená veľkým množstvom príčin. V mnohých prípadoch ide o zdravotný problém, ktorý nejakým spôsobom vplýva aj na plodnosť. Ak je neplodnosť spôsobená iným zdravotným problémom, môže vám jeho odstránenie pomôcť aj vyliečiť neplodnosť. Na to, aby ste presne vedeli, čo vašu neplodnosť spôsobuje, musíte navštíviť lekára.
Ak sa rozhodnete liečiť neplodnosť prostredníctvom zmeny stravovacích návykov alebo životného štýlu, taktiež by ste mali navštíviť vášho lekára a všetko s ním prekonzultovať. Odborný pohľad na vec vám môže pomôcť objasniť potrebné záležitosti a zaistiť to, že budete pri liečbe neplodnosti postupovať správnym spôsobom. To isté platí pri užívaní bylinných prípravkov.
Nech už sa rozhodnete postupovať akokoľvek, myslite na to, že plodnosť je veľmi dôležitá a nemala by byť braná na ľahkú váhu. Čím skôr začnete na jej zlepšovaní pracovať, tým skôr sa vám ju podarí zlepšiť.
Zdroje: