IVF (in vitro fertilizácia) je odborný názov pre mimotelové oplodnenie, ku ktorému dochádza v „skúmavke“. Ide o veľmi komplikovanú a drahú procedúru, na ktorú by sa mal pár dôkladne pripraviť aby maximalizoval šance na úspech.
Obsah článku
Muži a IVF
Vo väčšine prípadov je dôraz kladený na prípravu partnerky na IVF. Je ale rovnako dôležité, aby sa na túto procedúru poriadne pripravil aj muž. Mužské spermie totiž obsahujú polovicu genetického materiálu a ich zdravie je pre úspešný priebeh umelého oplodnenia nevyhnutné. Bez dostatočného počtu kvalitných spermií IVF jednoducho nemôže úspešne prebehnúť.
Cieľom tohto článku je poskytnúť mužom všetky informácie, ktoré potrebujú na to, aby sa mohli riadne pripraviť na IVF a maximalizovať tak šancu na oplodnenie vajíčka počas tejto procedúry.
Kedy sa začať pripravovať na IVF?
Cieľom mužskej prípravy na IVF je zvyšovanie počtu spermií a zlepšovanie ich kvality. Kvôli tomu súvisí ideálna doba na začatie prípravy na umelé oplodnenie s trvaním tvorby a dozrievania spermií v semenníkoch.
Spermie vznikajú a dozrievajú približne 1,5 až 2,5 mesiaca. Preto by vaša príprava na IVF mala začať aspoň 2,5 mesiaca pred očakávaným termínom procedúry. Takýmto postupom zaručíte, že spermie použité pri IVF už budú ovplyvnené zmenami, ktoré ste kvôli príprave na IVF do vášho života zaviedli.
Prečo je hormonálna rovnováha dôležitá?
Vo viacerých častiach tohto článku budem hovoriť o hormonálnej rovnováhe, respektíve hormonálnej nerovnováhe. Predtým by som vám rád vysvetlil, prečo je hormonálna rovnováha dôležitá, a ako môže jej narušenie ovplyvniť šancu na úspešné mimotelové oplodnenie.
Úroveň hormónov v mužskom (ale aj ženskom) tele je pri snahe o splodenie dieťaťa veľmi dôležitá. Faktory, ktoré v tele spôsobujú hormonálnu nerovnováhu, môžu negatívne ovplyvniť úspešnosť IVF.
Z prostredia a stravy sa môžu do tela dostávať xenohormóny, ktoré svojim správaním napodobňujú funkciu estrogénov v tele. Ich účinkom sa môže znižovať hladina testosterónu v tele, čo môže ovplyvniť produkciu spermií a semena, ale aj libido, erekciu a ejakuláciu. Práve preto budú viaceré z odporúčaní na prípravu na IVF v tomto článku súvisieť práve s hormonálnou rovnováhou.
Dbajte na stravu a výživu
Strava je pre zdravie spermií veľmi dôležitá. Niektoré zložky potravy sú pre spermie škodlivé, zatiaľ čo iné im prospievajú a môžu vám pri snahe o otehotnenie pomôcť. Nižšie nájdete zopár tipov, ktoré vám pomôžu do tela dostať správne látky a vylúčiť tie škodlivé.
- Jedzte stravu prospešnú pre spermie. Niektoré zložky potravy sú pre spermie veľmi prospešné. Vyhľadávajte potraviny bohaté na minerály selén, zinok a horčík, vitamíny A, C, D, E, B9, B12, L-Karnitín a Koenzým Q10. Tieto zložky potravy pomáhajú zvyšovať počet a kvalitu spermií. Prečítajte si viac o strave prospešnej pre spermie.
- Vyhýbajte sa sóji. Sója je relatívne obľúbenou potravinou, ktorá je vo všeobecnosti považovaná za zdravú. Na mužskú plodnosť však môže mať nepriaznivý vplyv. Sója totiž obsahuje fytoestrogény, ktoré môžu v tele spôsobovať hormonálnu nerovnováhu a negatívne tak ovplyvňovať počet a kvalitu spermií.
- Vyskúšajte super-potravinu, akou je Maca peruánska. Koreň Maca má skvelý vplyv na mužskú ale aj ženskú plodnosť. Pred vašim pokusom o IVF ju môžete teda konzumovať obaja. Maca sa považuje za adaptogén a obsahuje mnohé zdraviu a plodnosti prospešné látky. Vyrovnáva hladinu hormónov, zlepšuje počet, kvalitu a pohyblivosť spermií. Prečítajte si viac o Mace na podporu plodnosti.
- Vyskúšajte bylinné prípravky prospešné pre mužskú plodnosť. Okrem Macy a iných super-potravín existuje veľké množstvo rôznych bylinných prípravkov resp. doplnkov stravy so skvelým vplyvom na mužskú plodnosť. Tejto téme som venoval samostatný článok. Prečítajte si viac o bylinkách na podporu mužskej plodnosti a zistite, ktoré ďalšie prírodné látky vám môžu pomôcť.
- Dbajte na prísun vitamínov a iných antioxidantov. Vitamíny som už spomínal, no sú naozaj dôležité, preto ich uvediem aj samostatne. Vitamíny podporujú imunitu, vplývajú priamo na kvalitu spermií a mužskú plodnosť, no zároveň účinkujú ako antioxidanty, ktoré chránia spermie pred škodlivým vplyvom voľných radikálov.
- Pite dostatočné množstvo vody. Voda je pre život nevyhnutná a ovplyvňuje úplne všetko, čo v tele prebieha, vrátane tvorby spermií. Myslite na to a dostatočne sa hydratujte.
Vyhýbajte sa škodlivým vplyvom
Vaše spermie môžu byť poškodené veľkým množstvom faktorov týkajúcich sa stravy, životného štýlu a prostredia. Snažte sa im čo najviac vyhýbať.
- Vyhýbajte sa jedlám a nápojom z plastových obalov. Neohrievajte jedlo v plastových obaloch v mikrovlnnej rúre. Z plastových obalov sa môžu do jedla uvoľňovať xenohormóny, ktoré môžu spôsobovať hormonálnu nerovnováhu a narušovať tak plodnosť.
- Jedzte iba bio potraviny. Vyhýbajte sa živočíšnym potravinám s obsahom umelo pridávaných hormónov. Ovociu a zelenine pestovanými za pomoci pesticídov, herbicídov, umelých hnojív atď. Tieto látky totiž môžu v tele spôsobovať hormonálnu nerovnováhu.
- Nefajčite. Fajčenie je škodlivé pre celé telo, no obzvlášť pre spermie a funkciu mužských pohlavných orgánov. Skoncovanie s týmto škodlivým zlozvykom môže zvýšiť vaše šance na splodenie dieťaťa.
- Obmedzte konzumáciu alkoholu. Nadmerná konzumácia alkoholu poškodzuje kvalitu a zdravie spermií. Oplodnenie poškodenou spermiou môže skončiť potratom alebo dokonca spôsobiť vrodené vady. Špeciálne je škodlivé pivo, ktoré môže kvôli chmeľu zvyšovať hladinu estrogénu v organizme a spôsobovať tak hormonálnu nerovnováhu.
Myslite na zdravý životný štýl a psychiku
Zdravý životný štýl vám pomôže udržať váš organizmus v skvelom fyzickom a psychickom stave, čo sa odrazí aj na vašej plodnosti a kvalite vašich spermií.
- Cvičte a žite aktívne. Pravidelný pohyb je skvelým nástrojom, ktorý vám pomôže vyplaviť toxíny z tela a udržiavať telo v dobrej kondícií. Okrem toho cvičenie pomáha aj po psychickej stránke, odbúrava stres a dokonca môže pomáhať pri boji s depresiou či inými psychickými problémami. Avšak, je dôležité, aby ste cvičili s mierou. Nadmerná fyzická námaha môže negatívne ovplyvniť úspešnosť IVF.
- Snažte sa redukovať množstvo stresu vo vašom živote. Stres je škodlivý pre celý organizmus, no pre plodnosť obzvlášť. Neustály stres môže ovplyvňovať produkciu hormónov, spôsobovať hormonálnu nerovnováhu a negatívne ovplyvňovať plodnosť, kvalitu a počet spermií.
- Vyhľadajte odbornú pomoc. IVF môže byť psychicky veľmi náročná procedúra. Príprava na IVF vám môže spôsobovať stres a nepríjemné myšlienky, s ktorými vám najlepšie pomôže psychológ.
Poraďte sa s lekárom
Ako súčasť prípravy na umelé oplodnenie absolvujete rôzne vyšetrenia, ktoré vám pomôžu prísť na to, čo môže najviac ovplyvniť šancu na úspech vo vašom konkrétnom prípade. Lekár vám môže podľa výsledkov vyšetrení odporučiť konkrétne postupy, ktoré vám môžu pomôcť dôkladne sa pripraviť na IVF. Využite túto príležitosť a všetko s lekárom riadne prekonzultujte.
Zdroje: