Pesar: Bariérová antikoncepcia pre ženy

0

Nevyhovuje vám hormonálna antikoncepcia a preferujete sex bez kondómu? Aj napriek tomu sa pred otehotnením môžete chrániť. Jedným z riešení je pesar – typ bariérovej antikoncepcie pre ženy. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o výhodách, nevýhodách, princípe fungovania a efektivite pesarov.

Ako funguje pesar?

Cieľom pesarov je, ako sa od antikoncepčnej metódy dá očakávať, zabrániť počatiu. Pesar funguje na princípe fyzickej prekážky umiestnenej vo vagíne. Vďaka nej sa spermie nedostanú ku krčku maternice, a teda ani do maternice a k vajíčkam, ktoré by mohli oplodniť. (1, 2)

Dva typy pesarov

Momentálne sú na trhu dva typy pesarov. Rozlišujeme:

  • vaginálny (pošvový) pesar – známy tiež ako diafragma. Je to tenká blana so spevneným okrajom, ktorý sa po zavedení oprie o steny vagíny.
  • cervikálny pesar – známy tiež ako cervikálny klobúčik. Priloží sa priamo na krčok maternice, kde drží vďaka podtlaku.

Oba typy majú určité výhody a nevýhody. Pri jeho výbere je najlepšie poradiť sa s gynekológom, ktorý vie okrem druhu zvoliť aj správnu veľkosť, ktorá výrazne ovplyvňuje efektivitu pesaru. (3)

PREDAJ ANTIKONCEPCIE
RužovýSlon

Na veľkosti záleží

Pokiaľ ide o vaginálny pesar, na výber je až 7 veľkostí. Ich priemer sa pohybuje v intervale 60 – 90 mm. Pri použití malého pesaru sa spermie dokážu dostať popri jeho okraji do maternice. Ak je priemer zase príliš veľký, pesar nepríjemne tlačí na steny vagíny. Preto je dôležitá konzultácia s gynekológom, ktorý dokáže presne stanoviť vhodný priemer. (2, 5)

Pri cervikálnych pesaroch sú na výber iba tri možnosti. Keďže sa tento typ pripevňuje priamo na krčok maternice, správna veľkosť bude závisieť práve od jeho priemeru.

silikónový pesar
Cervikálny pesar sa aplikuje priamo na krčok maternice a vyžaduje si istú dávku cviku

Malý pesar je pre ženy, ktoré ešte neboli tehotné. Ich krčok za bežných okolností nie je roztiahnutý. Stredný je pre ženy, ktoré boli tehotné, ale rodili cisárskym rezom. V tomto prípade sa krčok počas tehotenstva roztiahol, no nie natoľko, ako pri pôrode prirodzenou cestou. Z toho vyplýva, že najväčšia veľkosť je pre ženy, ktoré za sebou už majú vaginálny pôrod. (1, 4)

Ako používať pesar?

Zásady, ktorých sa treba držať pri používaní tejto formy antikoncepcie, sa líšia podľa typu pesaru.

Vaginálny pesar

Ak chcete, aby bolo zavádzanie pesaru čo najjednoduchšie, pošvový pesar je lepšou voľbou. Mnohé ženy tento proces prirovnávajú k zavádzaniu tampónu. Pesar môže byť vo vagíne 24 hodín bez obáv zo zdravotných problémov alebo zníženia efektivity. Výhodou tohto typu je, že sa dá používať aj počas menštruácie. (3, 5)

Cervikálny pesar

V tomto prípade sa musíte pripraviť na tréning zavedenia pesaru. Pre jeho správne umiestnenie ho musíte dostať priamo na krčok maternice. Na to si budete musieť nájsť vyhovujúcu polohu a párkrát si celý proces vyskúšať pred použitím pesaru pri sexe.

Po umiestnení môže pesar zostať na krčku až 48 hodín bez nutnosti vyberania. Treba však dodať, že sa nedá používať počas menštruácie. Keďže je nasadený priamo na krčku maternice, krv by nemala ako odtekať. Avšak ženy so zaklonenou maternicou ocenia, že na rozdiel od vaginálneho pesaru cervikálny môžu používať. (3, 4)

RADA ODBORNÍKA: Pesar nikdy nevyberajte skôr ako 6 hodín po ukončení posledného pohlavného styku. Až po tomto čase je istota, že spermie vo vagíne zahynuli.

Spermicidné gély a účinnosť pesarov

Spermicidné gély sú prípravky špeciálne určené na zabíjanie spermií priamo vo vaginálnom prostredí. Pri kontakte s gélom spermia uhynie, a teda stráca schopnosť oplodniť vajíčko. Táto forma spermicidu sa používa na zvýšenie účinnosti pesarov.

Aplikácia je jednoduchá a rýchla. Pri cervikálnom pesare stačí naniesť gél do vnútra klobúčika a z druhej strany medzi klobúčik a steny pesaru. Pri vaginálnom type sa môže aplikovať na pesar pred zavedením alebo až keď je na svojom mieste.

vaginálny krém
Zvýšenie účinku pesaru môžete nanesením vaginálneho gélu na pesar

Teraz prejdime k presným číslam. Účinnosť správne zavedeného pesaru s použitím dostatočného množstva spermicídneho gélu je podľa výrobcov:

  • až 98 % v prípade cervikálnych pesarov,
  • až 96 % v prípade vaginálnych pesarov (1, 2, 3).

Výhody pesarov

Rozhodujete sa, či je pesar správna antikoncepčná metóda práve pre vás? Tu je prehľad hlavných výhod:

  • opakovateľne použiteľný – po vybratí stačí umyť jemným mydlom a vodou, nechať uschnúť a je pripravený na opätovné použitie,
  • vyrábajú sa z lekárskeho silikónu – nízke riziko alergickej reakcie alebo množenia baktérií na jeho povrchu,
  • neruší ani vás, ani partnera – ak sa správne určí veľkosť, o pesare počas sexu nevie ani žena, ani muž,
  • žiadne nežiaduce účinky – samozrejme, nutnosťou je používanie podľa inštrukcií gynekológa a poctivé čistenie pesaru,
  • môže byť zavedený s predstihom – viete, že vás čaká romantický večer? Pesar môžete zaviesť už ráno a nič nenaruší spontánnosť sexu,
  • ekonomicky výhodná antikoncepcia – jeden pesar sa používa 1 – 2 roky, podľa frekvencie používania. (4, 5)
spokojný partner
Zavedenie pesaru nijakým spôsobom neobmedzuje kvalitu pohlavného styku a spokojnosť partnera

Nevýhody pesarov

Hoci je ich málo, no používanie pesarov so sebou prináša aj nejaké nevýhody. Dajú sa však pomerne jednoducho riešiť.

  • Nechráni pred pohlavnými chorobami – s dôveryhodným a dlhodobým partnerom by toto nemal byť problém, ale nič nebráni použitiu kondómu aj s pesarom.
  • Príprava na sex – pesar by mal byť zavedený aspoň 15 minút pred sexom. Dôvodom sú zmeny v tkanive okolo vagíny vyvolané vzrušením. Avšak, ako hovorí jedna z výhod, pokojne sa môžete pripraviť už v ten deň ráno. (4, 5)
PREDAJ ANTIKONCEPCIE
RužovýSlon

Zhrnutie

Pesar je pre mnohé ženy veľmi výhodnou formou ochrany pred otehotnením. Jeho používaním sa vyhnete vedľajším efektom hormonálnej antikoncepcie. Pesary sú zároveň s účinnosťou až 98 % pomerne spoľahlivé. Nie je teda prekvapením, že ich popularita v poslednej dobe stúpa.

Zdroje:

(1) Cervical cap – https://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_cap

(2) Diaphragm (birth control) – https://en.wikipedia.org/wiki/Diaphragm_(birth_control)

(3) Jaký pesar vybrat – https://www.pesar.cz/o-pesarech/jaky-pesar-vybrat/

(4) FemCap Pesar – https://www.pesar.cz/druhy-pesaru-a-gelu/femcap-pesar/

(5) Caya Diafragma – https://www.pesar.cz/druhy-pesaru-a-gelu/caya-diafragma/

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.