Mnohí ľudia sú celý život oddaní monogamii. No sú aj takí, ktorým viac vyhovuje otvorený vzťah, niekedy nazývaný aj ako voľný vzťah. Nie každý s tým má skúsenosť a rozumie, čo to otvorený vzťah je. Nasledujúci článok preto prináša všetky dôležité informácie o otvorených vzťahoch. Vďaka nim im čitateľ lepšie porozumie a ktovie, možno to niekoho zaujme.
Obsah článku
Čo je to otvorený vzťah?
Pri hľadaní odpovede na túto otázku nie je potrebné sa namáhať, pretože výskumníci prišli s vynikajúcou definíciou otvoreného vzťahu: „Otvorené vzťahy sú také, v ktorých jednotlivci súhlasia so zúčastňovaním sa na sexuálnom a/alebo emocionálnom vzťahu s viac ako jedným partnerom.“ [1]
Je to celkom dobrá definícia, pretože odpovedá na jednu z najčastejších otázok o otvorených vzťahoch. A tou je:
Sú otvorené vzťahy formou podvádzania?
Pri podvádzaní dochádza k narušeniu dôvery medzi partnermi. Otvorené manželstvo alebo vzťah sa teda nemôže považovať za podvádzanie, pretože každý zúčastnený súhlasí s týmto voľným vzťahom a jeho pravidlami.
Avšak randenie alebo spanie s niekým mimo vzťahu bez súhlasu partnera, podvádzaním naozaj je. Vtedy sa nejedná o voľný vzťah.
Veľmi podobne je to aj pri iných sexuálnych praktikách, ako napríklad pri „cuckoldingu“. Pri tejto praktike jeden zo vzťahu prenechá svoju polovičku inej osobe. Avšak ten partner si to užíva a robí to dobrovoľne, keď je odtlačený stranou a ponížený tým, že jeho polovička je s niekým iným.
Pre každý otvorený vzťah je dôležité mať stanovené konkrétne pravidlá, s ktorými každý súhlasí. Tie môžu byť v každom vzťahu iné. Preto nie je jednoduché povedať, ako voľné vzťahy fungujú. Bolo však uskutočnených niekoľko výskumov, ktoré sa tým zaoberali.
použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 % |
Vedecké štúdie o otvorených vzťahoch
Existujúce štúdie o otvorených vzťahoch prinášajú veľa svetla do tejto témy. V nasledujúcich riadkoch sú zhrnuté tie najzaujímavejšie vedecké výsledky.
Ako bežné sú otvorené vzťahy?
V jednej štúdii uskutočnenej na 2003 respondentoch z Kanady sa ukázalo, že 2,4 % z celkového počtu opýtaných a 4,0 % z počtu zadaných, boli práve v otvorenom vzťahu [1]. Štúdia s podobným počtom respondentov, no v USA, ukázala až neuveriteľne podobné výsledky [2].
Okrem toho, asi jedna polovica zúčastnených v kanadskej štúdii, už v minulosti bola v otvorenom vzťahu. 12 % respondentov sa priznalo, že otvorený vzťah je pre nich ideálna forma vzťahu. Muži boli k otvoreným vzťahom priklonení viac ako ženy. Rovnako viac k tomu inklinovali mladší ako starší [1].
Vplyv voľných vzťahov na šťastie človeka
V otvorených vzťahoch musia ľudia čeliť rôznym výzvam, ktoré sa v bežných vzťahoch neobjavujú. Na prvý pohľad sa teda môže zdať, že sú ľudia kvôli tomu menej šťastní. Vo výskumoch sa to však javilo trochu inak.
Vyššie spomínaná štúdia z Kanady nenašla žiadne rozdiely v šťastí u ľudí z otvorených alebo monogamných vzťahov. Omnoho významnejšie je to, či danej osobe konkrétny vzťah vyhovuje alebo nie. V ďalšom výskume sa ukázalo, že ľudia v otvorených vzťahoch so súhlasom majú podobnú psychickú pohodu ako monogamisti [3].
V ďalších štúdiách sa ukázalo, že ľudia v dobrovoľne nemonogamných vzťahoch (kam patrí aj otvorený vzťah), sú vo všeobecnosti dokonca významne šťastnejší, zdravší a majú sex častejšie, ako ľudia v monogamných vzťahoch v USA.
Na druhej strane, ľudia vo vzťahu s jednou osobou, prípadne ľudia bez vzťahu a sexuálneho partnera, boli menej šťastní, ako priemer celkovej populácie. Ľudia, ktorí mali možnosť zažívať svoj vytúžený typ vzťahu, boli v manželstve šťastnejší, ako priemer celkovej populácie [4].
Boli uskutočnené aj výskumy hľadajúce rozdiely medzi rôznymi typmi nemonogamých vzťahov. Ukázalo sa v nich, že ľudia vo vzťahoch v štýle polyamorie alebo swinger, sú so vzťahom spokojnejší a preukazujú lepšie výsledky vo viacerých aspektoch vzťahu (vášnivé milovanie, dôvera), ako ľudia v otvorených vzťahoch [5].
V tej istej štúdii však výskumníci zistili, že tieto aspekty boli veľmi podobné vo vzťahoch, v ktorých sa vyskytovali nasledujúce prvky vzťahu [5]:
- dobrá komunikácia
- motivácie pre otvorený vzťah
- pro-monogamné presvedčenie
- kontakt s osobami v otvorenom vzťahu
Zistenia z výskumov by sa teda dali zhrnúť tak, že pre šťastie partnerov je dôležitejšie, ako k vzťahu pristupujú a ako ich napĺňa, než o aký typ vzťahu sa jedná.
Čo ešte sa páči ľuďom, ktorí túžia po otvorenom vzťahu?
Ľudí, ktorých priťahujú alternatívne typy vzťahov, môžu spájať záujmy aj o ďalšie sexuálne či vzťahové aktivity. V štúdiách sa prejavili rôzne prepojenia. Vo viacerých štúdiách sa napríklad potvrdili spojitosti medzi ľuďmi so záujmom o otvorený vzťah a ľuďmi obľubujúcimi zvrhlosti.
V medzinárodnom prieskume vykonanom na 1580 ženách, ktoré boli identifikované ako so sklonmi k zvrhlým praktikám, bolo 39,9 % z nich v polyamornom alebo otvorenom vzťahu. Tvorilo to najväčší podiel všetkých typov vzťahu [6].
To ešte neznamená, že každý vo voľnom vzťahu je zvrhlý. Avšak rozhodne je medzi tým určitá spojitosť. V skutočnosti je väčšia pravdepodobnosť, že ľudia so sklonmi k zvrhlosti sa budú zaujímať o polyamoriu ako opačne [7].
Možno je to tým, že mať viacero partnerov je riešením rozdielov v sexuálnych túžbach či záujmoch partnerov a problémov s libidom [8, 9, 10]. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že ľudia v týchto vzťahoch majú tendenciu vnímať svojich primárnych partnerov ako starostlivejších a sekundárnych ako exotickejších [11].
Výhody a nevýhody otvorených vzťahov
Rovnako ako je to v každom vzťahu, aj ten otvorený má svoje plusy a mínusy.
Výhody
Každý má toľko sexu, koľko chce – Otvorený vzťah môže byť naozaj výhodný pre páry, v ktorých partneri majú odlišné sexuálne túžby alebo libidá. Tento stav totiž môže viesť k úplnému „zamrznutiu“ sexuálneho života partnerov.
Niektoré vzťahy taktiež majú problémy so sexuálnym výkonom jedného z partnerov. Tomu druhému sa potom nedostane dostatok sexuálneho uspokojenia.
Východiskom z týchto problémov nemusí byť podvádzanie, rozchod alebo hádky. Voľný vzťah môže byť prospešný pre každého.
Vybudovanie si viacerých vzťahov – Do veľkej miery to záleží na pravidlách konkrétneho vzťahu. Ak to dovoľujú, je možné vytvoriť si hlboký a intímny vzťah s viacerými ľuďmi. To vedie k väčšej podpore a viac možnostiam, na koho sa dá spoľahnúť po rôznych stránkach. Vyžaduje si to však lepšie organizačné schopnosti, aby bol každý spokojný.
Uvoľnenie napätia – Otvorený vzťah môže uvoľniť napätie medzi partnermi a prinesie aj úľavu od podozrení, či partner/ka má niekoho iného. V zdravom otvorenom vzťahu partneri nie sú na seba tak silno viazaní a pre všetkých zúčastnených by to malo byť príjemné. Nesmierne dôležitá je skvelá komunikácia, ktorá by mala fungovať vo všetkých aspektoch vzťahu.
Byť sám sebou – Ako naznačuje výskum, tí ktorí túžia po otvorených vzťahoch, no nemôžu ich mať, zažívajú frustráciu. Otvorenie vzťahu môže ľuďom pomôcť byť šťastnejšími. Vždy je dôležité vedieť otvoriť sa a vyjadriť sa. Otvorený vzťah môže niektorým ľuďom umožniť objavovať samých seba a viac sa realizovať [7].
Nevýhody a riziká vstúpenia do voľného vzťahu
Ľudia to odsudzujú – Jednou z hlavných nevýhod otvoreného partnerstva sú negatívne predsudky. Mnohí ľudia totiž považujú tento štýl vzťahu za horší ako monogamia. Často je označovaný ako nemorálny či neetický. Ľudia vo voľných vzťahoch preto čelia mnohým negatívnym emóciám.
Často musia zvažovať, či s tým vyjsť navonok pred svojimi známymi. Utajovanie to však ešte viac sťaží. Je naozaj náročné nemať možnosť so sebou vziať partnera na rôzne spoločenské podujatia, akými sú svadby či oslavy.
Utajovanie otvoreného vzťahu je stresujúce – Súvisí to s predchádzajúcou nevýhodou. Tí, ktorí svoj otvorený vzťah skrývajú, sú pod neustálym stresom z možného odhalenia. Aj keď sa to podarí udržať v tajnosti, žiť s týmto strachom nie je dobré pre duševné zdravie.
Utajovanie súčastí života, vzťahov alebo osobnosti môže byť náročné aj v iných ohľadoch. Daná osoba sa ani nemôže porozprávať so svojím najlepším priateľom o svojom vzťahu. Žiadne klebetenie o tom, keď sa do niekoho zamiluje, ventilovanie v náročných chvíľach alebo oslavovanie dôležitých momentov. Človek vlastne utajuje to, kým v skutočnosti je.
Priveľa záväzkov – V otvorených vzťahoch je niekedy náročné zorganizovať si harmonogram. Pre niekoho je zložité venovať sa dostatočne jednej rodine. Pridanie ďalšej osoby do vzťahu to ešte viac skomplikuje.
Môžu nastať problémy s komunikáciou a náznaky žiarlivosti. Aj tie je však možné prekonať. Dôležitá je predovšetkým úprimnosť.
V neposlednom rade, otvorených vzťahov sa do veľkej miery týka aj riziko prenosu pohlavných chorôb. Dochádza totiž k mileneckému pomeru medzi viacerými osobami. Preto odporúčame používať pri sexe ochranu (ideálne vrátane rúška na orálny sex).
Typy otvorených vzťahov
Otvorený vzťah možno považovať za špecifický typ vzťahu, v ktorom majú obaja partneri povolené sexuálne aktivity mimo ich záväzného partnerstva. To má zvyčajne vyššiu prioritu. Títo partneri mimo vzťahu sa niekedy nazývajú „metamurmi“ – „partner môjho partnera“.
Za otvorené vzťahy sa však často označujú akékoľvek nemonogamné vzťahy. V takom prípade, za otvorené vzťahy možno považovať:
- Zdieľanie partnerov – Pár si do spálne prizve ďalšiu osobu. Trojky a dokonca aj orgie sa môžu považovať za otvorený vzťah.
- Swinging/výmena partnerov – Páry si medzi sebou vymenia partnerov.
- Polyamoria – Otvorené nadväzovanie viacerých sexuálnych alebo romantických vzťahov súčasne.
- Cuckolding – Jeden z páru (zvyčajne muž) dovolí druhému partnerovi (zvyčajne žene) mať sex s inou osobou. Prvý partner sa tomu môže prizerať, počúvať, prípadne sa aj zúčastniť alebo o tom jednoducho len bude vedieť.
Je dôležité poznamenať, že voľné vzťahy môžu mať rôzne podoby. Každý pár alebo skupina môže mať svoje vlastné pravidlá a hranice.
Ako mať úspešný otvorený vzťah?
Je zrejmé, že otvorené vzťahy majú svoje nástrahy. Nemôže sa do nich vstúpiť len tak bez rozmyslu. Inak vzniká vysoké riziko zranenia citov partnerov a napokon skončenia osamote. Aj tie najsilnejšie vzťahy sa môžu náhle rozpadnúť, keď sa ich ľudia snažia otvoriť. A to nehovoriac o tom, koľko vzťahov má svoje problémy aj bez toho.
Ešte predtým, než sa niekto rozhodne vstúpiť do otvoreného vzťahu, by sa mal držať nasledujúcich krokov.
Prečo chcem voľný vzťah?
Niektorí ľudia si myslia, že otvorenie vzťahu im pomôže vyriešiť ich súčasné vzťahové problémy. Ďalej od pravdy to však ani nemôže byť.
Otváranie vzťahu vzťah nezachráni.
Problémy s dôverou, komunikáciou a žiarlivosť by sa mali vyriešiť pred otvorením vzťahu. Pretože potom to bude už len zložitejšie. Všetky tieto problémy sa po otvorení vzťahu či manželstva môžu ešte zhoršiť.
Otvorený vzťah nie je o tom, keď jeden z partnerov chce spať s niekým iným. Voči druhému partnerovi je nečestné navrhnúť otvorenie vzťahu, len kvôli túžbe mať sex s konkrétnou osobou. Vo voľnom vzťahu sa partneri navyše musia na ďalšej osobe dohodnúť.
Ak niekoho omrzel súčasný vzťah, čestnejšie je rozísť sa, ako žiadať o voľný vzťah.
Najprv sa o tom treba veľa rozprávať
Nie je možné dostatočne zdôrazniť, ako dôležité je rozprávať sa s partnerom o otvorení vzťahu ešte predtým, než sa to urobí.
Nejedná sa o otvorený vzťah, ak sa o tom partneri vopred nerozprávali.
Inak je to jednoducho podvádzanie.
Pri konverzácii na túto tému treba byť sústredený a nerobiť chyby. Je dobré spomenúť dôvody, prečo niekto chce otvorený vzťah, vrátane výhod spomínaných vyššie. Svojho partnera treba ubezpečiť, že ich vzťah bude vždy na prvom mieste a robiť sa bude len to, na čom sa obaja dohodnú.
S otvorením vzťahu musia súhlasiť obaja. Nie je pritom priestor na nátlak. Od začiatku je potrebné byť úprimný a stanoviť si jasné sexuálne a emocionálne hranice. Žiadosť o otvorený vzťah by nemala vyznieť ako ultimátum.
K tomu patrí aj dostatok času na premýšľanie. K otvoreniu vzťahu by sa malo pristúpiť len vtedy, ak sú o tom obaja úplne presvedčení.
Nastavenie pravidiel voľného vzťahu
Otvorený vzťah bez pravidiel je len veľmi ťažko zvládnuteľný. Dokonca aj s pravidlami neprichádza žiadna záruka, že bude úspešný. Stanovenie pravidiel by malo zahŕňať nasledujúce aspekty:
- S kým je v poriadku randiť alebo spať? – Bývalí partneri, staré lásky a blízki priatelia by mali byť mimo hry. Vhodní by mohli byť úplní cudzinci, čo by mohlo zamedziť citovému viazaniu sa.
- Ako nadväzovať vzťah s potenciálnymi novými partnermi? – Úprimnosť je dôležitá. Je dobré uviesť informáciu o otvorenom vzťahu v zoznamovacom profile hneď na začiatku.
- Kde sa stretávať s partnermi? – Priviesť niekoho domov, keď sa partner stará o deti, nie je najlepší nápad. Aj keď je partner doma sám, možno nechce zdieľať manželskú posteľ s niekým iným.
- Môže sa prespávať cez noc? – Prespanie cez noc môže naznačovať niečo viac, ako len sex.
- Sú pretrvávajúce vzťahy v poriadku? – Treba vedieť odhadnúť, kedy ide len o sexuálnu záležitosť a kedy o nový romantický vzťah.
- Ako volať svojich partnerov? – Môžu to byť rôzne prezývky alebo mená domácich miláčikov. Na verejnosti je potrebné byť opatrní, ak to pár chce zachovať v tajnosti.
- Koľko informácií vedieť o milencoch svojho partnera? – Pre niekoho platí, čím menej vedieť, tým lepšie. Iným však môže vyhovovať spoznať ich bližšie.
- Ktoré činnosti sú za čiarou? – Napríklad ak ide len o sex, je vhodné vynechať niektoré aktivity, akými sú bozkávanie a maznanie sa.
- Ako sa chrániť pred otehotnením a pohlavnými chorobami? – Používanie kondómov, rukavíc a rúšok na orálny sex môže ochrániť pred určitými pohlavnými chorobami. Určite je však vhodné pravidelne absolvovať testy na pohlavné choroby.
- Ako často vídať ďalších partnerov? – Tak často ako daná osoba chce, no nemalo by to byť na úkor primárneho vzťahu.
- Koľko mať partnerov? – Vždy pritom treba myslieť aj na časové možnosti a ponechanie si dostatočného času pre primárny vzťah.
- Ako sa rozprávať o problémoch? – Partneri sa môžu pýtať, či je všetko v poriadku. Niekedy jedného partnera niečo trápi a nevie nájsť správny spôsob, ako to vyjadriť.
- Čo robiť, keď niekto nie je šťastný v otvorenom vzťahu? – Nie všetky otvorené vzťahy fungujú. Niekedy to jednoducho je potrebné ukončiť.
Každý vzťah môže mať svoje vlastné pravidlá. Je dôležité nezabúdať, že aj ďalší partneri majú svoje city a je potrebné robiť všetko preto, aby sa nikomu neublížilo.
Ako dlho vydržia otvorené vzťahy?
Niektoré otvorené vzťahy jednoducho zlyhajú. Ak to však skončí s jedným partnerom, neznamená to, že si pár nemôže nájsť niekoho ďalšieho.
Niektoré páry ukončia svoje otvorené vzťahy len dočasne. Keď sú na to pripravení, znovu sa k nim vrátia.
Možnosť otvárania a zatvárania týchto vzťahov môže byť dôvodom, prečo primárne vzťahy zvyknú trvať dlhšie, ako tie sekundárne. Výskumníci v jednej štúdii zistili, že primárne vzťahy trvajú v priemere 8 rokov a 4 mesiace, zatiaľ čo sekundárne vzťahy v priemere 2 roky a 4 mesiace [12].
Otvorenie vzťahu však môže viesť k jeho úplnému ukončeniu. Netreba však vešať hlavu. Aj krátke vzťahy môžu byť zdravé a uspokojujúce. Len zopár vzťahov vydrží na celý život.
použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 % |
Kedy voľné vzťahy nefungujú?
Každý vzťah môže zlyhať. Nasledujúcim chybám sa však dá vyhnúť, čo môže predísť zlyhaniu otvoreného vzťahu:
- jednému z partnerov sa to nepozdáva
- nie sú stanovené pravidlá
- porušovanie pravidiel
- slabá alebo žiadna komunikácia
- potreby nie sú uspokojené
Fungujúci voľný vzťah partnerov napĺňa a pomáha im rásť individuálne, no aj ako pár. Nefungujúci však môže narobiť veľa škody. Preto je dobré pristupovať k tomu zodpovedne a vyhnúť sa všetkým chybám.
Časté otázky
Fungujú otvorené vzťahy?
Fungujú, ak sú partneri k sebe otvorení a úprimní, dodržiavajú pravidlá a sú flexibilní v budúcich zmenách.
Ako požiadať partnera o otvorený vzťah?
Rozhovor na túto tému je dobré začať v dobrej nálade s dostatkom času. Nie počas hádky.
Partnera treba rešpektovať, aj keď jeho/jej reakcia bude negatívna a emotívna. Ak sa o tom nechce ďalej baviť, je potrebné to rešpektovať.
Nie je správne povedať: „chcem sex s iným človekom“. Vhodnejšie je povedať: „chcem objavovať nové štýly vzťahu“.
Je potrebné vysvetliť dôvody, prečo to chcete a vašu polovičku uistiť, že vždy bude na prvom mieste.
Chce to čas. Odpoveď nemusí prísť okamžite. Dôležité je stanovenie pravidiel a hraníc.
Môžete sa s partnerom dohodnúť, nech si to najprv skúsi na vlastnej koži s niekým iným.
Čo robiť, ak môj partner chce voľný vzťah?
Ak je váš vzťah otvorený, úprimný a rešpektujete sa navzájom, zaslúži si to minimálne vypočutie. Je dobré pýtať sa čo najviac o motivácii, ako taký vzťah vyzerá a aké by to malo pravidlá. Pokojne si vyhľadajte informácie z rôznych zdrojov.
Ak to po tom všetkom stále nie je nič pre vás, povedzte to otvorene. Počúvajte vaše srdce a inštinkt. Rozhodne nerobte nič, čo by pre vás bolo nepríjemné. Ak niekto nerešpektuje vaše sexuálne hranice, nezaslúži si byť s vami vo vzťahu.
Ak vás partner/ka k niečomu núti a nerešpektuje vás, je lepšie z takého vzťahu vycúvať.
Ako sa vysporiadať so žiarlivosťou vo voľnom vzťahu?
Aj ľudia, ktorí s otvoreným vzťahom súhlasia, môžu byť z času na čas žiarliví. Žiarlivosti treba vedieť čeliť. Ak je niekto žiarlivý, musí si to vedieť priznať.
Potom si musí uvedomiť, prečo je žiarlivý. Dôvodov môže byť mnoho. Sú to obavy, že si partner/ka nájde niekoho lepšieho?
Stanovenie pravidiel môže určitým problémom so žiarlivosťou predísť. Za určitých okolností je možné voľný vzťah prerušiť.
Ak problémy pramenia z toho, že žiarlivá osoba nie je so sebou spokojná, mala by pracovať na svojom vlastnom sebavedomí a sebadôvere. Nápomocná môže byť aj terapia s odborníkom.
Niektorí ľudia môžu byť nezdravo presvedčení, že musia byť schopní poskytnúť svojmu partnerovi všetko čo potrebuje. Ani v monogamných vzťahoch to nie je pravda. Priatelia a rodina majú svoju úlohu v živote každého. Podobne je to aj v otvorených vzťahoch, kde svoju úlohu spĺňa ďalší partner. Nie je teda všetko len na vašich pleciach.
Záver
Otvorenie vzťahu nie je jednoduché rozhodnutie. Musí mu predchádzať starostlivé zváženie výhod a nevýhod ďalších partnerov. Dôležité je rozprávať sa a rozhodnúť sa podľa toho, čo je pre oboch partnerov vo vzťahu najlepšie.