Podľa článku z indického lekárskeho časopisu Indian Journal of Urology je obriezka najčastejším dobrovoľným chirurgickým zákrokom u mužov [1]. Obriezka je chirurgické odstránenie predkožky, čo je koža chrániaca žaluď penisu. Tento zákrok je veľmi kontroverzný. V Spojených štátoch amerických, na Strednom východe a v Afrike je obriezka celkom bežná. V Európe tomu tak nie je.
Vplyv obriezky na zdravie je horúcou témou aj v súčasnosti. Americká pediatrická akadémia (APA) tvrdí, že obriezka nemá na zdravie dieťaťa významný vplyv. Zároveň rodičom odporúča, aby zvažovali všetky výhody a riziká, ktoré obriezka predstavuje pre zdravie ich dieťaťa [2]. APA taktiež dodáva, že konečné rozhodnutie je na samotných rodičoch a malo by byť v súlade s ich kultúrnymi, etickými a náboženskými hodnotami. Je na mieste myslieť aj na výhody a nevýhody obriezky u novorodenca a dospelého človeka. Niektorí ľudia, ktorí nepodstúpili obriezku po narodení, totiž môžu vyžadovať zákrok v dospelosti, čo má svoje špecifiká.
Obsah článku
História obriezky
Presný pôvod obriezky nie je známy. Je ale známe, že tento zákrok sa vykonával už pred tisíckami rokov. Je zachytený na hieroglyfoch z obdobia 2300 rokov pred naším letopočtom. Tradícia obriezky v afrických kmeňoch pochádza taktiež zo starodávnych čias. Dodnes sa praktizuje zvyčajne na bojovníkoch alebo keď chlapci dosiahnu dospelosť [3]. Zákrok obriezky sa vyskytoval aj u Pacifických ostrovanoch a aborigénoch Austrálie. Obriezka bola u nich rituálny obrad spájaný s príchodom určitého veku a v niektorých oblastiach ho vykonávajú dodnes [4].
Zákrok obriezky je spomínaný aj v Biblii ako súčasť dohody medzi Abrahámom (v konečnom dôsledku aj Židmi) a Bohom. Obriezku muži nepodstúpili skôr než v dospievajúcom veku. Židovský zákon sa odlišuje v tom, že vyžaduje zákrok obriezky u zdravých novorodencov už na ôsmy deň od ich narodenia [5].
V polovici 19. storočia sa zákrok obriezky začal rozširovať v USA a niektorých európskych krajinách. Bolo to najmä preto, že obriezka bola považovaná za liek proti masturbácii u mladých aj dospelých mužov. Masturbácia bola vtedy vnímaná veľmi negatívne, a to najmä vo Viktoriánskej ére. Bola považovaná za formu zneužívania samého seba, ktorá mohla viesť k hystérii, nemotornosti, epilepsii a ďalším zdravotným problémom [6].
Obriezka v súčasnosti
V drvivej väčšine kultúr sa už obriezka nepovažuje za liek proti masturbácii. Odhaduje sa, že na svete má obriezku 37 až 39 % mužov [7]. U moslimov a židov je miera mužov s obriezkou v posledných dekádach stabilná. V USA však miera mužov s obriezkou poklesla z 83 % v roku 1960 na 77 % v roku 2010 [8]. A to aj napriek zisteniu, že obriezka môže znižovať riziko šírenia HIV a ďalších pohlavných chorôb. Vďaka tomu býva obriezka súčasťou rôznych kampaní určených pre prevenciu šírenia pohlavných chorôb. Síce sa obriezka skutočne spája so schopnosťou znižovať riziko prenosu HIV a iných pohlavných chorôb, nepovažuje sa za kľúčový lekársky zákrok pre zastavenie ich prenosu.
použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 % |
Každý lekársky zákrok so sebou nesie riziko určitých komplikácií. Platí to aj pri obriezke. Preto by všetci rodičia detí, alebo dospelí muži, ktorí chcú tento zákrok podstúpiť, mali brať v úvahu všetky možné riziká. Sú to predovšetkým:
Krvácanie
Je to najčastejšia komplikácia pri vykonávaní obriezky. Pri novorodencoch sa zvyčajne vyskytuje len zopár kvapiek krvi. Akékoľvek väčšie krvácanie sa považuje za komplikáciu. Zvyčajne je krvácanie len veľmi mierne a dá sa zastaviť jemným tlakom ruky. V zriedkavých prípadoch dochádza k vážnemu krvácaniu, zvyčajne spôsobenému poruchami zrážania krvi u starších chlapcov [9].
Zapálenie rany
Riziko infekcie rany je veľmi zriedkavé, keď sa zákrok vykonáva v sterilnom prostredí, no pri každom chirurgickom zákroku existuje. Keď sa infekcia objaví, je nevyhnutná okamžitá liečba. Ako pri iných možných komplikáciách obriezky, tak aj pri infekcii je priebeh zvyčajne len mierny a jednoducho sa lieči [10]. Je dôležité poznamenať, že infekcia bola zaznamenaná častejšie pri technike obriezky plastibell. Väčšina infekcií sa vylieči kombináciou orálnych antibiotík a lokálnej aplikácie liečiv [11][12].
Strata kože
Bez ohľadu na techniku použitú pri obriezke, existuje minimálne riziko odstránenia väčšej časti kože, ako je potrebné. Zvyčajne sa jedná len o nepatrné množstvo kože odstránené nedopatrením. Dá sa to liečiť lokálnou liečbou, ktorá sa však kvôli tomu o niečo predĺži [13].
Nedostatočné odstránenie predkožky
Pri správnom prevedení obriezky je žaluď penisu úplne odhalený. Keď sa však neodstráni celá predkožka, zákrok sa môže považovať za nedostatočný a v budúcnosti ho bude potrebné znovu vykonať pre nápravu. Najväčším rizikom pri tejto komplikácii je vznik fimózy, ktorá sa musí napraviť ďalším zákrokom [14].
Riziko infekcie vírusom herpesu pri rituáli Metzitzah b’peh
Metzitzah b’peh je židovský rituál obriezky, pri ktorom osoba vykonávajúca obriezku, ústami vysaje krv z rany. Odborníci varujú na zvýšené riziko infekcie vírusom herpes simplex u bábätiek pri tomto zákroku. Aj keď je dávka vírusu pri kontakte s ústami minimálna, tak novorodenec nemá dostatočne vyvinutú imunitu, aby jej mohol čeliť. Viacero organizácií je proti rituálu metzitzah b’peh, vrátane Americkej pediatrickej akadémie (APA), Spoločnosti pre detské infekčné ochorenia (PIDS) a Americkej spoločnosti pre infekčné choroby (IDSA) [15].
Zvýšené riziko balanitídy
Balanitída je zápal žaluďa penisu a otvoru na penise. Dá sa relatívne jednoducho liečiť. Niektoré štúdie preukázali, že obriezka zvyšuje riziko balanitídy. Vykonávanie zákroku v sterilnom prostredí však toto riziko značne znižuje [16][17].
PRODUKTY NA ZVÄČŠENIE PENISU | |
---|---|
RužovýSlon | |
IntímneNákupy | |
VIMAX |
Bolesť
Výskumníci zistili, že bolesť pri zákroku obriezky u novorodencov môže ovplyvniť ich správanie v nasledujúcom živote. Na tlmenie bolesti sa často používa lidokaín alebo iné metódy na lokálne znecitlivenie penisu. V mnohých prípadoch sa však obriezky vykonávajú v zariadeniach, ktoré nie sú vybavené lekárskym vybavením, vrátane analgetík na tlmenie bolesti. Vzniknutá bolesť môže mať dlhodobé následky na dieťa [18][19]. Aj u dospelých mužov je bolesť častou príčinou, ktorá ich od obriezky môže odradiť. Pri zákrokoch v dospelosti sa síce používa celková anestézia, muži však pociťujú miernu bolesť aj po zákroku [20].
Zdravotné benefity obriezky
Na jednej strane obriezka so sebou nesie určité riziká a možné komplikácie. Na strane druhej viacero štúdií potvrdilo jej priaznivé účinky na zdravie. Každý preto musí zvážiť všetky prínosy a riziká a rozhodnúť sa na základe toho. Medzi prínosy patrí:
Nižšie riziko infekcií močových ciest
Infekcie močových ciest sú častým problémom a u mužov sa zvyknú vyskytovať aj počas prvého roka života. Infekcia môže prerásť až do problémov s obličkami, ktoré sa u detí vyvíjajú a rastú. Niekoľko štúdií preukázalo, že obriezka znižuje riziko infekcií močových ciest u detí, čo sa vzťahuje aj na celý ich nasledujúci život [21].
Chráni mužov pred HIV
Vedci uskutočnili v Afrike niekoľko pokusov, pri ktorých sa ukázalo, že obriezka znižuje riziko prenosu HIV na mužov o 51 až 60 %. Nižšie riziko prenosu HIV sa potvrdilo aj ďalším pozorovaním populácie v USA a Afrike. Tieto štatistiky sa vzťahujú na heterosexuálne páry. Zatiaľ nie je zrejmé, či obriezka má vplyv na prenos HIV aj u homosexuálnych mužov [22].
Znižuje riziko prenosu ďalších pohlavných chorôb
Je preukázané, že obriezka vo všeobecnosti znižuje riziko prenosu pohlavných chorôb u heterosexuálnych párov. V niektorých pokusoch bolo u mužov s obriezkou riziko prenosu genitálneho herpesu nižšie o 34 % a riziko prenosu ľudského papilomavírusu (HPV) nižšie o 35 % [23]. Obriezka neznižuje riziko prenosu pohlavných chorôb len na mužov. Platí to aj obrátene. Pre ženy je riziko nakazenia sa bakteriálnou vaginózou nižšie o 40 % a riziko nakazenia sa trichomoniázou o 48 % nižšie, keď ich partner má obriezku [24].
Chráni pred rakovinou penisu
Väčšina prípadov rakoviny penisu sa vyskytuje u mužov bez obriezky. Vzbudzuje to myšlienku, že obriezka chráni pred týmto typom rakoviny [25]. Podporuje to aj skutočnosť, že ochorenia zvyšujúce riziko rakoviny penisu, akými sú HPV, fimóza a balanitída sa vyskytujú práve u mužov bez obriezky. Jedna štúdia dokonca odporúča obriezku, a to predovšetkým u detí, pre zníženie rizika rakoviny penisu [26][27].
Môže znížiť riziko rakoviny krčka maternice u žien
Pri niektorých vedeckých pozorovaniach sa preukázalo, že u žien s partnerom s obriezkou je nižšie riziko výskytu rakoviny krčka [28]. Experti sú presvedčení, že obriezka u mužov znižuje riziko infekcie HPV ich partneriek. To následne vedie aj k nižšiemu riziku rakoviny krčka maternice. V štúdii z vedeckého časopisu New England Journal of Medicine sa výskumníci podrobne zaoberali dátami z iných štúdií o rakovine krčka maternice. Zistili, že u žien, ktoré v minulosti mali partnera s obriezkou, bol výskyt rakoviny krčka maternice nižší [29].
Lepšia hygiena
Pre mužov bez obriezky môže byť hygiena penisu zložitejšia. Pri umývaní je totiž potrebné stiahnuť predkožku, pod ktorou sa môžu nachádzať baktérie a dôkladne ju umyť. Obriezka v tomto smere poskytuje výrazné zjednodušenie [30]. Lepšia hygiena vedie k zníženiu výskytu zápalov. Tie sa objavujú predovšetkým u mužov žijúcich v oblastiach s teplou a vlhkou klímou. Výskumníci v jednej štúdií zistili, že kvasinkové infekcie penisu sa vyskytujú o 60 % menej u mužov s obriezkou [31].
použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 % |
Vplyv obriezky na pôžitok zo sexu u mužov
Niektorí odporcovia obriezky tvrdia, že tento zákrok môže viesť k sexuálnej dysfunkcii a môže u mužov znížiť pôžitok zo sexu. Viaceré štúdie a pokusy toto tvrdenie vyvrátili. Z štúdií vyplýva, že zmyslové receptory sa nachádzajú v žaludi a nie v predkožke. Odstránenie predkožky teda nemá vplyv na sexuálny pôžitok u mužov [32]. Malo by to viesť práve naopak k väčšej citlivosti, keďže je žaluď viac odhalený. V jednej štúdii muži tvrdili, že po obriezke bol ich penis citlivejší a dosiahnutie orgazmu pre nich bolo jednoduchšie [33].
Problematike vplyvu obriezky na sexuálny pôžitok sa vedci venovali naozaj podrobne a systematicky vo viacerých štúdiách. Zohľadňovali túžbu po sexe, predčasnú ejakuláciu, erektilnú dysfunkciu a problémy s dosiahnutím orgazmu. Všetko porovnávali medzi mužmi s obriezkou a bez nej. Rozdiely boli len veľmi malé. Výsledky napovedajú, že obriezka má minimálny vplyv na sexuálnu funkciu a je veľmi nepravdepodobné, že spôsobuje sexuálnu dysfunkciu u mužov [34].
Vplyv obriezky na pôžitok zo sexu u žien
Môže mať mužská obriezka vplyv na sexuálny pôžitok u žien a ich sexuálne uspokojenie? Tejto otázke sa venovalo niekoľko štúdií. V jednej z nich sa 2,9 % žien vyjadrilo, že pociťujú menšie sexuálne uspokojenie s mužmi bez obriezky. Až 39,8 % žien tvrdilo, že si viac užívajú sex s mužmi s obriezkou. Približne 57 % žien medzi tým nevnímalo žiadny rozdiel. Výskumníci z toho usúdili, že obriezka nemá takmer žiadny vplyv na sexuálne uspokojenie žien [35][36].
V ďalšej štúdii boli porovnané postrehy žien pred a po obriezke ich partnera. 63 % žien pociťovalo lepšie sexuálne uspokojenie po obriezke a 94 % žien by obriezku odporúčalo aj ďalším párom. Ženy si zároveň pochvaľovali lepší vzhľad a čistotu partnerovho penisu po obriezke [37].
Časté otázky
Keď sú muži bez obriezky viac náchylní k prenosu pohlavných chorôb, mali by sa im ženy vyhýbať?
Viaceré štúdie potvrdili, že ženy uprednostňujú ako sexuálnych partnerov mužov s obriezkou, a to hneď z viacerých dôvodov. Dosahujú s nimi lepšie sexuálne uspokojenie, títo muži lepšie dodržiavajú hygienu a riziko prenosu pohlavných chorôb je nižšie [38][39][40]. Štúdie jednoznačne preukázali, že u mužov s obriezkou je znížené riziko prenosu pohlavných chorôb [22].
Znamená to ale, že by sa ženy mali vyhýbať sexu s mužmi bez obriezky? Samozrejme to tak nemusí byť. Najlepšou ochranou pred pohlavnými chorobami sú stále latexové prezervatívy. Nič iné neposkytuje takú ochranu pred prenosom HIV a iných pohlavných chorôb. Účinnosť kondómov je preukázaná v mnohých štúdiách.
Mali by ženy požiadať muža, aby išiel na obriezku?
Vo mnohých častiach sveta majú ženy zásadný vplyv na rozhodnutie muža, či ísť alebo neísť na obriezku [38]. Argumentom pre ženy je predovšetkým nižšie riziko prenosu vírusu HPV, bakteriálnej vaginózy a ďalších pohlavných chorôb [24]. Ženy teda môžu obhajovať svoje stanovisko, no konečné rozhodnutie je výhradne na každom jednotlivcovi. Ženy by sa mali vyhnúť presviedčaniu. Radšej by svojmu partnerovi mali komunikovať výhody a nevýhody obriezky, všetko s ním prediskutovať a rozhodnutie nechať na ňom samotnom.
Ako sa starať o penis bez obriezky?
V určitom veku si chlapci dokážu úplne stiahnuť predkožku. Pri každom močení by si potom mali predkožku sťahovať tak, aby moč prúdil z otvoru priamo, bez kontaktu s predkožkou. Zabráni sa tak vniknutiu moču pod predkožku. Umývanie penisu a oblasti pod predkožkou by malo byť každodennou samozrejmosťou pre predídenie vzniku infekcií. Predkožka by sa mala vždy vrátiť na svoje prirodzené miesto tak, aby zakrývala celý žaluď. Inak môže dôjsť k bolesti a opuchnutiu penisu [41][42].
Môžu niektoré zdravotné problémy naznačovať, že je potrebná obriezka?
U mužov, ktorí nepodstúpili zákrok obriezky v detstve, môžu vznikať určité problémy vyžadujúce si okamžitý zákrok v dospelosti. Fimóza je problém, pri ktorom si muži nedokážu stiahnuť predkožku zo žaluďa. V takom prípade je vysoké riziko infekcie a je nevyhnutný rýchly chirurgický zákrok. Riešením môže byť aj obriezka. Niekedy môže predkožka brániť prirodzenému prúdu moču. V takom prípade je obriezka tiež vhodným riešením.
Záver
Ľudia vykonávajú obriezku už dlhé tisícročia. Jej rozšírenie do značnej miery závisí na regióne a kultúre obyvateľstva a je úzko spätá aj s náboženstvom. Existuje viacero dôvodov, prečo obriezku podstúpiť. Je to predovšetkým zníženie rizika prenosu pohlavných chorôb. Môže ale viesť aj k lepšiemu pôžitku zo sexu a lepšej hygiene. Na druhej strane sú s obriezkou spájané aj riziká. Najčastejšími sú krvácanie, bolesti a infekcie po zákroku. Preto by mal každý pri rozhodovaní zvážiť všetky plusy a mínusy a dôkladne si to premyslieť.